• Aktuálne

      • Študenti študentom...

       9. 6. 2023

        

       ... pripravujú výbornú večeru pre ubytovaných žiakov na školskom internáte

        

       PS: Staň sa súčasťou tímu a prihlás sa.

        

       2. kolo prijímacích skúšok je 20.6.2023. NEVÁHAJ !

        

       VOĽNÉ UČEBNÉ ODBORY

       3661 H murár

       6444 H čašník, servírka

       6468 F pomocník v kuchyni

       2487 H 01 autoopravár mechanik

       2977 H cukrár, kuchár

       6456 H kaderník

       ŠTUDIJNÉ ODBORY s MATURITOU

       6442 K obchodný pracovník

       6444 K čašník, servírka

       6446 K kozmetik

      • DEŇ DETÍ V CDR HOLÍČ

       9. 6. 2023

       Dňa  06.06.2023 pripravili žiačky odboru kozmetik Ziacky odboru kozmetik  z 3.E Veronika Šuchtová, Izabela Pöšteniyová a Adriana Ondisová, ako aj odboru Kadernik z 2.B Diana Blahá, Eliška Reháková a Natália Kučeková spestrenie a zaujímavý deň pre deti, mladých z Centra pre deti a rodiny v Holíči.

        

       Mov Mgr.Eva Chocholáčková a Mgr.Veronika Šebestová.

        

        

        

        

        

        

                                                                                                 

        

      • EURO TOUR v škole

       8. 6. 2023

       Dňa 7.6.2023 sa uskutočnila zaujímavá prednáška Euro Tour, ktorú pripravila kancelária EUROPA DIRECT Senica. Zameraná bola na šírenie dezinformácií. Žiaci sa taktiež dozvedeli o možnostiach mobilít v rámci Európy. Záverečná časť prednášky bola venovaná krátkemu zaujímavému testu o Európskej únii.

      • Workshop "Pštrosie mäso"

       7. 6. 2023

       Z kuracieho, slepačieho, kačacieho, morčacieho, bravčového a  hovädzieho mäsa varíme denne. Preto sme

       v SOŠPRaS Senica pripravili ochutnávku z mäsa pštrosieho.

       Študenti v odbore kuchár Tomáš Tomek (4.A) a Martina Kuklová (2.D) pripravili srbský guláš, stejk s rajčinou

       a rukolou, paštétu s uhorkou, pštrosie párky a dezert z pštrosieho vajcia s čerstvým ovocím.

       S pani majiteľkou som sa stretla počas kovidu, keď som sa bola na farme pozrieť. Už vtedy vo mne "skrsla" myšlienka urobiť workshop na našej škole. Pani Sprušanská s návrhom súhlasila a po dvoch rokoch sme sa stretli v našej jedálni, aj so všetkými ročníkmi odboru CuKu.

       V Radimove rodinka Sprušanská chová cca 300 afrických,trojprstých pštrosov. Aby sme mohli vyskúšať nielen mäsko zo pštrosa museli sme si na vajce počkať. Znášať vajcia pštros začína od marca. V tomto období začína aj párenie, kedy na jedného samca pripadajú štyri samice. Samica znesie približne 15 kusov vajec, ktoré sú umiestnené do liahní. Inkubačná doba je asi 42 dní. Po tomto období sa zo škrupiny prekope malé pstrosíča, ktoré počas troch dní nekonzumuje žiadnu stravu. Vyliahnutý vták je premiestnený do miestnosti s teplotou 25 stupňov. Po mesiaci sa presúva k novému kŕdľu pštrosov. Či sa vyliahol samec alebo samica zistíme podľa farby. Samec je čiernej a samica šedej farby.

       Vajce, ktorého hrúbka škrupiny je 3 mm a neumiesti sa do liahne, je určené na konzum.

       Po vyfúknutí vajce vážilo 0,276g. Žĺtko s bielkom 1,200g. Na prípravu bublaniny sme použili jedno vajce, 0,500 g múky, 0,500g cukru, 2 prášky do pečiva, deci vody a čerstvé ovocie.

       V domácom prostredí by cesto vyšlo na 4 plechy. Chuťovo bol koláč bol výborný, na nerozoznanie od slepačích vajec.

       Okrem celého priebehu párenia, chovu, kŕmenia, chorobnosti, spracovania mäsa a kože nám pani Sprušanská porozprávala aj úsmevné zážitky. Tie študentov zaujímali najviac. Dozvedeli sme sa, že strkanie hlavy do piesku neznamená bojazlivosť, ale vyjedanie kamienkov. Tie pomáhajú v žalúdku spracovať potravu. Vieme, že najväčší vták je veľmi zvedavý a bežať dokáže rýchlosťou 70 km/h., pritom jeden krok môže dosiahnuť dĺžku aj 7 metrov.  

       Workshop spojený s degustáciou pštrosieho mäsa mal u študentov veľký úspech.

        

       MOV Žaneta Oravcová

      • 2. kolo prijímacích skúšok

       6. 6. 2023

       Riaditeľka Strednej odbornej školy podnikania v remeslách a službách, V. Paulínyho Tótha 31/5, Senica v súlade s § 66 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov rozhodla o konaní prijímacích skúšok pre školský rok 2023/2024 v ďalšom termíne na nenaplnený počet miest pre žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka (2. kolo prijímacieho konania).

       Prijímacia skúška na nenaplnený počet miest sa uskutoční 20. júna 2023, so začiatkom o 8.00 hod. v určených priestoroch Strednej odbornej školy podnikania v remeslách a službách, V. Paulínyho Tótha 31/5, Senica.

       Prihlášky na štúdium pre prijímacie konanie na nenaplnený počet miest (druhé kolo) je potrebné doručiť elektronicky prostredníctvom EduPage alebo poštou na sekretariát riaditeľky Strednej odbornej školy podnikania v remeslách a službách, V. Paulínyho Tótha 31/5, Senica v čo najkratšom termíne. 

      • Pozvánka na rodičovské združenie

       7. 10. 2022

       Vážení rodičia,

       srdečne Vás pozývame na rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční v priestoroch našej školy dňa 12.10.2022 o 15.00 hod. v jednotlivých triedach. 

       Súčasťou programu rodičovského združenia bude voľba zástupcov rodičov do Rodičovskej rady a doplňujúce voľby jedného člena do Rady školy za rodičov.

       Zasadnutie Rodičovskej rady prebehne po rodičovskom združení o 16.00 hod. v riaditeľni školy.

       Prosíme rodičov, ktorí majú záujem kandidovať v doplňujúcich voľbách ako zástupca rodičov do Rady školy pri Strednej odbornej škole podnikania v remeslách a službách, V. Paulínyho Tótha 31/5, Senica, aby do 10. októbra 2022 kontaktovali riaditeľku školy Ing. Danicu Rapantovú, ktorá im poskytne bližšie informácie ku kandidatúre za člena do Rady školy.

       Ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu.

      • September v internáte ...

       6. 10. 2021

       Jeseň už zavítala do školského internátu. Poznať to na výzdobe, ktorú v týchto dňoch žiaci pripravujú. Ako prví ozdobili interiér internátu ježkovia, vyrobení z PET fliaš. Výroba dekorácií v sebe nesie aj environmentálny odkaz, keďže dáva nový rozmer odpadu a pri jej tvorbe je naplno využitý prírodný materiál v podobe šišiek a iných plodov jesene. Do príchodu sychravých dní žiaci ŠI stihli absolvovať prechádzku po Senici, ktorej cieľom bolo spoznať mesto, jeho inštitúcie i kultúrne a športové zariadenia. No a okrem tvorivých dielní žiakov v blízkej dobe čaká aj Halloween, na ktorý sa už všetci veľmi tešia.